Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 180 lei pensie pentru 34 ani de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

180 lei pensie pentru 34 ani de munca

Persoana pensionată a lucrat 17 ani în CAP (are norme pentru 17 ani integrali în CAP) si 17 ani (1973-1992) la stat, in comert. In cei 17 ani lucrati in comert a fost si cu jumatate de norma cativa ani. In anul 1995 a iesit la pensie la limita de varsta. O peroada a avut 2 pensii - una de CAP si una de stat, ambele mizere, apoi, din 2005, i le-au unificat primind una singura de 350 lei pana in prezent. Solicitand casei de pensii recalcularea, se emite decizie cum ca de fapt, pentru cei 34 de ani de munca, care conform calculelor casei de pensii sunt doar 22 de ani si cateva luni, pensionarul are dreptul la o pensie de 180 lei, asa ca sa zica mersi ca primeste 350 lei ca de fapt, primeste mai mult decat i se cuvine. Dupa calculele noastre, cei 17 ani lucrati in comert, ba cu norma intreaga, ba cu jumatate de norma, sunt vreo 12 ani zi la zi cu norma intreaga. Daca adaugam si cei 17 din agricultura, sunt 29. Legislatia pensiilor este stufoasa rau, modificata si paramodificata. Poate stiti cum s-au rezolvat situatii similare, ce texte se aplica concret si daca in justitie s-au clarificat astfel de probleme. Pensionarul este mama mea.Multumiri anticipate pentru sfaturi avizate.
Lege nr. 250/2007 pentru modificarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale

9 La articolul 162, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Incepand cu 1 septembrie 2007, punctajul anual pentru fiecare an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste, precum si pentru fiecare an de contributie realizat de taranii cu gospodarie individuala din zonele necooperativizate, pana la data intrarii in vigoare a Legii nr. 80/1992, republicata, cu modificarile ulterioare, reprezinta 0,57255 puncte."
10 La articolul 1671, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

Daca a realizat 17 timpi utili,calcul ar fi urmatorul:

17x0,57255:25=0,38933x762,1=297 lei pensie

Pentru perioada lucrata in comert nu am control.
Ordinul nr. 680 din 1 august 2007 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 340/2001, cu modificările şi completările ulterioare:
- art. I pct. 13. După punctul 39 de la secţiunea a VIII-a a capitolului B "Pensii" se adaugă un nou punct, punctul 39^1, cu următorul cuprins:
"39^1. Începând cu data de 1 septembrie 2007, punctajul anual pentru fiecare an util, realizat în cadrul fostelor unităţi agricole cooperatiste, precum şi pentru fiecare an de contribuţie, realizat de ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate, până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, reprezintă 0,57255 puncte.
Începând cu data de 1 septembrie 2007, punctajul anual aflat în plată la data de 31 august 2007, aferent fiecărui an de timp util realizat de către agricultori, respectiv pentru fiecare an de contribuţie realizat până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, de către ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate, se majorează, devenind 0,57255 puncte.
Pentru perioada ulterioară apariţiei Legii nr. 80/1992, republicată, cu modificările ulterioare, punctajul lunar se determină prin raportarea venitului asigurat la salariul mediu brut din anexa nr. 10 la prezentele norme.
Beneficiază de majorarea prevăzută la art. II din Legea nr. 250/2007 persoanele provenite din sistemul de asigurări sociale ale agricultorilor ale căror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 aprilie 2001 şi nu au beneficiat de prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 67/2003 privind majorarea pensiilor din sistemul public provenite din sistemul asigurărilor sociale al agricultorilor, aprobată prin Legea nr. 383/2003, şi anume:
a) persoanele beneficiare de două categorii de pensii din sistemul asigurărilor sociale al agricultorilor, caz în care punctajul majorat se acordă doar pensiei de urmaş din agricultură;
b) persoanele beneficiare ale unei pensii proprii de agricultor (invaliditate, limită de vârstă cu vechime integrală, limită de vârstă cu vechime incompletă) şi ale unei pensii proprii stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat (invaliditate, limită de vârstă cu vechime completă, limită de vârstă cu vechime incompletă), caz în care punctajul majorat se acordă doar pensiei proprii de agricultor;
c) persoanele ale căror drepturi au fost recalculate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată cu modificări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările ulterioare, pentru activitatea desfăşurată atât în agricultură, cât şi în sectorul de stat, caz în care punctajul majorat se acordă pentru timpul util realizat de către agricultori, respectiv pentru fiecare an de contribuţie realizat până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, de către ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate;
d) persoanele beneficiare ale unei pensii proprii de agricultor (invaliditate, limită de vârstă cu vechime integrală, limită de vârstă cu vechime incompletă) şi titulare ale unei pensii de urmaş stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, caz în care punctajul majorat se acordă doar pensiei proprii de agricultor;
e) persoanele beneficiare ale unei pensii proprii de agricultor (invaliditate, limită de vârstă cu vechime integrală, limită de vârstă cu vechime incompletă), ale unei pensii de urmaş agricultor şi ale unei pensii de urmaş stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, caz în care punctajul majorat se acordă pensiei proprii de agricultor şi pensiei de urmaş de agricultor.
Prevederile art. II din Legea nr. 250/2007 se aplică şi persoanelor ale căror drepturi de pensie au fost stabilite în perioada 1 aprilie 2001 - 31 august 2007, conform dispoziţiilor Legii nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pentru activitatea desfăşurată atât în agricultură, cât şi în sectorul de stat. În acest caz, punctajul majorat se acordă pentru timpul util realizat de către agricultori, respectiv pentru fiecare an de contribuţie realizat până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, de către ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate.
Majorarea punctajului acordată persoanelor prevăzute la art. II din Legea nr. 250/2007 se calculează ca diferenţă între punctajul de 0,57255 puncte şi punctajul anual aflat în plată la 31 august 2007, aferent fiecărui an de timp util realizat de către agricultori, respectiv pentru fiecare an de contribuţie realizat până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, de către ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate.
Punctajul anual aflat în plată la 31 august 2007, aferent fiecărui an de timp util realizat de către agricultori, respectiv pentru fiecare an de contribuţie realizat până la data intrării în vigoare a Legii nr. 80/1992, de către ţăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate reprezintă 0,25 puncte la care s-au adăugat, după caz, majorările acordate prin Hotărârea Guvernului nr.1.346/2004 privind majorarea în luna septembrie 2004 a pensiilor din sistemul public, stabilite anterior datei de 1 aprilie 2001, şi, respectiv, Hotărârea Guvernului nr. 777/2005 privind majorarea pensiilor agricultorilor începând cu luna septembrie 2005.
În situaţia în care cuantumul pensiei aferent noului punctaj majorat este mai mic decât cel cuvenit sau aflat în plată, se menţine cuantumul cuvenit sau aflat în plată până la data la care, prin aplicarea formulei de calcul prevăzute de lege, se va obţine un cuantum al pensiei mai mare decât acesta."

In concluzie, este posibil ca doamna in cauza sa nu beneficieze de 0,57255 puncte pentru perioada de CAP. Fara a se vedea exact despre ce este vorba, nu cred ca se poate cineva pronunta in aceasta situatie, mai ales ca nu se cunoaste data stabilirii drepturilor de pensie si mai ales ca avea doua pensii .