Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorie

Cum pot recupera o suma datorata de catre o persoana , care a fost si angajat al firmei ? Suma respectiva reprezinta un imprumut intre noi , pe care doresc sa-l recuperez, desi persoana respectiva se sustrage, sustinand ca are si alte datorii , si ca nu are , sau, pur si simplu, neraspunzand la telefon.
Ce pot sa fac ?
Multumesc
Aveti contract autentificat la notar? Sau o chitanta de mana? Daca e varianta a, mergeti la executor, daca e varianta b, depuneti cerere de chemare in judecata la judecatoria sectorului paratului si cereti obligarea lui la restituirea sumei. Daca aveti o chitanta, sau martori !
Din pacate in penal nu poate fi cercetat, practica judiciara penala e clara.
NU, din pacate , nu avem contract sau chitanta . Probabil ca nu vom mai putea recupera banii .
Il luati de msana, il duceti la notar si incheiati un contract de imprumut. Sau la mediator si il faceti sa recunoasca imprumutul si incheiati un acord de mediere. promiteti-i ca il mai pasuiti o vreme, orice numai sa semneze ceva. Altfel, nu aveti sanse in instanta.
Multumesc , pentru raspuns . Poate , de rusine , ar fi de acord sa faca acest lucru.