Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere - Instiintare Casa de Sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere - Instiintare Casa de Sanatate

Sora mea locuieste in Italia de multi ani (este angajata cu contract de munca si plateste asig sociale in Italia) dar are in Romania un apartament dat in chirie si inregistrat la Finante (pentru care plateste impozit pe venituri din cedarea folosintei bunurilor). Trebuie sa plateasca si contributia la sanatate avand in vedere faptul ca nu beneficiaza de servicii de sanatate in tara?
Intreb acest lucru deoarece a primit prin posta o Instiintare de la Casa de Asigurari de Sanatate sa se prezinte in termen de 15 zile cu deciziile de impunere anuale emise de organele fiscale.
As dori niste pareri daca se poate. Multumesc.
Da, trebuie sa plateasca.