Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie de urmas

speta:
O persoana decedeaza la varsta de 59 de ani, era in campul muncii si se pregatea de pensionare (la 60 ani, cred). Asta se intampla acum doi ani.
Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas? In ce conditii ? Cred ca in momentul de fata pensionarea la barbati se face la 65 de ani...nu sunt sigur, dar se poate face demersurile pt. o pensionare anticipata a sotului decedat?
Ce pasi trebuie urmati?.
Multumesc anticipat!
Gasiti detalii urmand link-ul: [ link extern ]
Cine este urmasul:sotul,sau sotia ?
Daca este sotia,precizati,luna si anul nasterii.
sotia, n: oct 1951; sotul n: iul 1953, decedat in 2011
ea este deja pensionara, dar are o pensie f mica.
multumesc anticipat
Daca casatoria a fost de peste 10 ani,se incadreaza la:

Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului.