Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor incazire handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor incazire handicap grav

Buna ziua!

Nu am inteles prea bine...si ma deruteaza niste termeni juridici...
Matusa mea 89 ani are certificat handicap grav,cu insotitor,nu are alte bunuri(care duc la excluderea acordarii aj.incalz ),este singura,doar ca insumand 350 lei pensie(nu sociala!)+293 indemnizatie handicap +614 (pt asistent social , care sunt tot pe numele ei)suma depaseste 1082 lei.In zona ei de domiciliu se face foc doar cu lemne.Credeti ca poate beneficia de ajutor de incalzire pt iarna 2013-2014? Dosarul ar treb sa contina si alte acte in plus?Multumesc,Angela
Transele de venit pentru acordarea ajutorului de incalzire a locuintei cu lemne de foc

Pentru cei care se incadreaza in prevederile O.U.G 70/2011, in sensul ca nu detin nici unul din bunurile care duc la excluderea ajutorului pentru incalzirea locuintei (vezi in josul paginii) – acestia vor completa formularul de cerere cu antetul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale

Familiile si persoanele singure cu venituri reduse, care utilizeaza pentru încalzirea locuintei lemne, carbuni, combustibili petrolieri, si care nu detin nici unul din bunurile mentionate in lista bunurilor care duc la excluderea ajutorului pentru incalzirea locuintei mentionata mai jos, beneficiaza de ajutor lunar pentru încalzirea locuintei pe perioada sezonului rece, dupa cum urmeaza:

Familii
transa de venit mediu
pe membru de familie suma compensare (lei) cantitate lemne (kg) Primarie
0 - 155 54 lei 1500
155,1 - 210 48 lei 1500
210,1 - 260 44 lei 1500
260,1 - 310 39 lei 1300
310,1 - 355 34 lei 1300
355,1 - 425 30 lei 1300
425,1 - 480 26 lei 1000
480,1 - 540 20 lei 1000
540,1 - 615 16 lei 1000
615,1 - 1000 0 lei 800
1000,1 - 1300 0 lei 500
1300,1 - 1500 0 lei 500
Persoane singure
transa de venit suma compensare (lei) cantitate lemne (kg) Primarie
0 - 155 54 lei 1500
155,1 - 210 48 lei 1500
210,1 - 260 44 lei 1500
260,1 - 310 39 lei 1300
310,1 - 355 34 lei 1300
355,1 - 425 30 lei 1300
425,1 - 480 26 lei 1000
480,1 - 540 20 lei 1000
540,1 - 615 16 lei 1000
615,1 - 1200 0 lei 800
1200,1 - 1600 0 lei 500
1600,1 - 1800 0 lei 500
Mentiune: cantitatea de lemne se acorda o singura data pentru tot sezonul rece (noiembrie – martie). Sumele de bani se acorda lunar.
Se va asigura transportul lemnelor la domiciliul solicitantului pentru cei care nu isi pot asigura transportul.

Pentru familiile si persoanele singure care se incadreaza in transa de venit 0 - 155, beneficiare ale ajutorului social stabilit potrivit prevederilor Legii 416/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, ajutorul pentru combustibili solizi sau petrolieri este de 58 lei.

Pentru cei care nu se incadreaza in prevederile O.U.G 70/2011, in sensul ca detin cel putin unul din bunurile care duc la excluderea ajutorului pentru incalzirea locuintei (vezi in josul paginii)
– acestia vor completa formularul de cerere cu antetul Primariei locale

Familiile care nu se incadreaza in prevederile O.U.G. 70/2011 (in sensul ca detin cel putin unul din bunurile care duc la excluderea ajutorului -
) si care au venitul net mediu pe membru de familie situat intre 0 si 1500 lei pot beneficia de ajutor de incalzire in cuantum de 500 kg lemne de foc pentru intreg sezonul rece .

Persoanele singure care nu se incadreaza in prevederile O.U.G. 70/2011 (in sensul ca detin cel putin unul din bunurile care duc la excluderea ajutorului - vezi lista bunurilor de mai jos) si care au venitul net lunar situat intre 0 si 1800 lei pot beneficia de ajutor de incalzire in cuantum de 500 kg lemne de foc pentru intreg sezonul rece.

Atentie! Nu pot beneficia de ajutor de încălzire de maxim 500 kg lemne de foc familiile şi persoanele singure care deţin clădiri sau alte spaţii locative în afara locuinţei de domiciliu sau alte imobile aflate în proprietate (cu excepţia locuinţei de domiciliu)

multumescfoarte mult.
Fara a abuza prea mult dar mai am inca o intrebare referitor la drepturi persoana cu handicap grav.
Matusa mea nu are apa curenta si nici o sursa de apa potabila(fantana,put,etc)Prin anul 2007(inca nu detinea certificatul de handicap)primaria in cadrul unui proiect european(cred!)i-a propus gratis racordarea la apa potabila a orasului, dar ea a refuzat.
Proprietatea este situata la o distanta de circa 500-1000m fata de reteaua de apa,in plus ar trebui ca un vecin sa isi dea acordul ca acele tevi sa fie amplasate pe proprietatea lui,ceea ce nu este posibil.
Tinand cont de situatia ei am putea cere primariei sau firmei de apa-canal sa amplaseze conducta prin alta parte a.i. sa beneficieze cat mai repede de apa potabila de la reteaua orasului?(cu siguranta exista variante dar pe domeniul public,tevile ar trebui sa traverseze strada,ceea ce ar implica sapatul unui sant,oprirea circulatiei -nu e drum european,judetean,e doar o strada din oras!).
Poate beneficia de o reducere la devizul de lucrari?
Ar putea fi redus chiar si timpul de aprobare/ executie a lucrarii?
Multumesc foarte mult,Angela