avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de maternitate

Incepand din octombrie 2012 am avut un contract tip "plata cu ora" pentru activitati realizate intre lunile octombrie 2012-mai 2013. Salariul pentru aceste luni a fost platit cu intarzieri, respectiv: prima transa in decembrie 2012, urmatoarele in martie, mai, iunie, septembrie 2013.
Din octombrie 2013 am incheiat un nou contract (cu aceeasi institutie) pe termen nelimitat.
Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu de crestere a copilului si pot primi indemnizatia de maternitate in conditiile in care voi naste in luna mai 2014 si care este legea careia ma supun.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:47, 28 Noiembrie 2013
Daca contractul respectiv este un contr indiv de munca, avand ca si mod de retribuire un salariu tarifar orar, atunci va incadrati in prev OUG 111/2010.
Pentru a beneficia de CCC va trebui ca în ultimul an anterior datei naşterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului.
1. Daca veti naste in luna mai 2014 cele 12 luni luate in calcul pentru indemnziatia pentru concediu crestere copil (CCC), sunt iunie 2013 - mai 2014.

2. Se aduna veniturile nete din aceste 12 luni se imparte la 12 si rezultatul se inmulteste cu 85%.

3. Conditiile de acordare a CCC si a indemnizatiei aferente sunt rpevazute in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

4. Indemnizatia de maternitate este altceva si se refera la concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
daca pe langa salariu, mai primesc si comision in functie de performanta, se ia in considerare suma totala care o primesc in mana pe luna, sau se scade comisionul?
tin sa mentionez ca acest comision nu are un caracter lunar, si nici nu este o suma fixa in fiecare luna.
Comisionul este si el luat in calculul indemnizatiei deoarece este un venit profesional si este impozitat.
buna ziua am si eu o intrebare , unde se depun actele pentru prenatal ? si cand trebuie sa suspend pfa-ul

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil dan0007 dan0007 Buna ziua, Am o serie de intrebari referitoare la modul in care se poate imparti concediul de crestere a copilului intre parinti. -In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, crestere a copilului NAndreeaM NAndreeaM Buna ziua! Sunt profesor titular din 2009, dar momentan in concediu fara plata pana la 31august 2013 . Sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)