Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord in instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord in instanta

Sotia vrea sa divorteze de comun acord in instanta.

dupa noul cod civil exista un model de cerere de divor de comun acord?

eu vreau custodia comuna dar cine imi stabileste un program de vizita pentru minor si cat voi platii pensie alimentara?

vrea sa mergem amandoi zilele astea sa divortam in istanta dar cine lamureste si acele probleme?
Va trebui să mergeţi la un mediator înainte, conform legii, cel puţin pentru a vă înforma despre mediere.La mediator însă vă puteţi înţelege asupra tuturor aspectelor privind desfacerea căsătoriei şi puteţi încheia un acord de mediere, care va fi ulterior prezentat instanţei, se va lua act de el, şi pe baza lui se va pronunţa divorţul.
Si ancheta psiho-sociala pentru stabilirea domiciliului minorului, o face tot mediatorul???
Da, mediatorul poate solicita și efectuarea anchetei psiho-sociale, pentru ca atunci când părțile vor merge cu acordul la instanță pentru a se lua act de el și a se pronunța hot. de expedient, părțile să aibă toate demersurile necesare efectuate.
sotia vrea custodie comuna dar sa fie mentionat ca poate scoate oricand copilul peste granita la fel si eu fara aprobarea celulilalt parinte. se poate asa ceva?