Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare carte de identitate, contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare carte de identitate, contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

daca o persoana are contract de vanzare cumpare cu intretinere catre fiica sa dar nu locuieste la adresa unde are contractul ci undeva la tara ,trebuie sa se prezinte la serviciul de evidenta populatiei ori de cate ori aceasta trebuie sa schimbe CI sau poate sa dea o declaratie in fata politistului din satul unde locuieste?
multumesc!
Din ceea ce stiu, trebuie mers la notariat si data o declaratie in fata notarului prin care se certifica faptul ca persoana respectiva este primita in spatiu, iar actul notarial fiind ulterior prezentat la Serviciul de Evidenta a Populatiei, fara a mai fi necesara prezenta titularului contractului de vanzare cumparare, adica a proprietarului.
Cu clauza de intretinere sau (si) cu clauza de uzufruct viager ori abitatie?

Daca e doar cu clauza de intretinere nu e nevoie sa se prezinte. Numai in cazul in care exista si una din celelalte doua clauze (uzufruct viager ori abitatia) este necesar acordul celui care a vandut.
Daca nu vrea sa se deplaseze sa faca ce i-a scris margaritoiu: declaratie de consimtamant la notar - nu este valabila o astfel de declaratie data unui politist, nici nu cred ca ar lua-o.