Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovarea in clasa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovarea in clasa

Buna seara.
Sunt referent superior intr-o institutie publica, anul acesta am absolvit o facultate cu studii de lunga durata si am promovat examenul de licenta, iar acum urmeaza sa promovez in clasa. Va rog sa-mi spuneti cum voi fi incadrat ca inspector principal sau asistent ?
Inspector asistent si salariul corespunzator treptei 3 de salarizare
Multumesc.
Legea nr.188/1999:
Art. 68. - (1)
În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior, funcţionarii publici de execuţie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcţii publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadraţi, dacă studiile absolvite sunt în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau dacă autoritatea ori instituţia publică apreciază că studiile absolvite sunt utile pentru desfăşurarea activităţii.
(2) Promovarea în condiţiile alin. (1) se face prin transformarea postului ocupat de funcţionarul public ca urmare a promovării examenului.
(3) Promovarea în clasă nu se poate face pe o funcţie publică de auditor sau de consilier juridic.
Cornel Vasile, Consilier juridic