Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PFA ºi pensie de invaliditate gradul II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PFA ºi pensie de invaliditate gradul II

Am PFA si m-am pensionat pe caz de boala.gr.II. C:(a sa fiu in legalitate trebuie sa-l inchid sau pot sa-mi angajez sotia sa se ocupe de el?
ART. 69 În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de
autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea
capacităţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă,
persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă.
ART. 118 (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în
gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
(2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri
din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea
nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5).
Coroborand aceste dispozitii legale din Legea 263/2010 rezulta ca nu aveti dreptul sa cumulati pensia cu venituri.
Mai bine inchideti PFA-ul si deschideti altul pe numele sotiei.