Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proces recuperare cheltuieli reparatii spatii comune ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proces recuperare cheltuieli reparatii spatii comune bloc

pentru a initia o actiune in instanta pentru recuperarea cheltuielilor reparatii spatii comune la bloc trebuie mai intai sa ma adresez unui mediator sau direct unui avocat?
Puteti sa va adresati si direct avocatului.

Acesta va sti, cu siguranta, ce trebuie facut.
Puteti sa va adresati direct mediatorului.

Acesta va sti, cu siguranta, ce trebuie facut.
gicapas a scris:

pentru a initia o actiune in instanta pentru recuperarea cheltuielilor reparatii spatii comune la bloc trebuie mai intai sa ma adresez unui mediator sau direct unui avocat?

Indiferent ca va adresati avocatului ori mediatorului, ar fi trebuit ca reparatiile pe care le-ati facut sa fi fost facute legal, prin asociatia de proprietari, cu deviz de lucrari, contract, facturi, chitante, receptie....
Am mai amintit acestea in alta discutie pe care ati deschis-o dar la care nu ati mai revenit sa ne spuneti daca ati realizat pasii legali. Recititi ca sa ne intelegem:
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca executia reparatiilor a fost realizata cu respectarea normelor in vigoare,initial,pentru respectarea procedurii emiteti somatie/notificare proprietarilor care nu inteleg sa achite c/v reparatii