Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte de stare civila multilingve emise de autoritatile ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte de stare civila multilingve emise de autoritatile olandeze

BUNA ZIUA
AS DORI SA STIU VALABILITATEA EXTRACTELOR MULTILINGE EMISE DE OLANDEA PE TERITORIUL ROMANIEI
Deci IN 2005 M AM CASATORIT IN OLANDA ,sotul meu fiind cu dubla cetatenie iordanian -olandez
iar in 2006 an nascut o fetita tot in Olanda,pana in ziua de astazi nu am facut transcrierea actelor de stare civila deoarece n am stiut ca pe acte trebuie pusa Apostila de la HAGA ,ulterior ne am mutat in Iordania si nu am mai avut posibilitatea sa pun acea stampila pe acte
de curand sotul a facut procura la cineva din Olanda care ne a scos din nou extractele multilingve de casatorie si de nastere al copilului dar a spus ca sunt valabile doar 3 luni pe teritoriul Romaniei
deci in Ianuarie actele expira,iar eu vreau sa fac inscrierea actelor civila la vara 2014 cand voi merge acasa
intrebarea mea este trebuie sa scot din nou aceste extracte din Olanda
vroiam sa mai stiu daca pe extractelemultilingve mai trebuie pusa si apostila de la Haga?
va multumesc

Extrasele multilingve nu au termen de valabilitate, o fi inteles gresit sau are alte interese :)
Nu trebuie nici apostilate nici traduse+legalizate.
multumesc pt raspuns
si inca o intrebare exista cumva mai multe tipuri de extrase multilingve ?A.?B?
Am primit extrasele multilingve DIN OLANDA de casatorie si de nastere al copilului si am vazut ca pe certificatul de nastere al copilului sunt trecute numai datele ei,numele,prenumele,locul nasterii dar datele parintilor nu sunt trecuteasa sunt la ei certificatele de nastere
voi avea probleme in Romania cand voi scoate certificatul de nastere al copilului ,daca pe certificat nu sunt trecute si datele parintilor?
oricum datele noastre sunt trecute in certificatul de casatorie
va multumesc
Nu exista decat un singur tip, ce aveti dvs. nu cred ca este extras multilingv ci vreun tip de adeverinta. De-asta v-a zis cine le-a obtinut ca au termen de valabilitate...
Extrasele contin toate datele care sunt trecute pe certificatul propriu-zis si arata asa:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
(faceti click pe document ca sa vi se mareasca rezolutia).

Daca nu aceasta forma nu va sunt de folos.
multumesc am lamurit problema
ce mi-a scot persoana respectiva nu e certificatul de nastere al copilului,mi a scos certificat care dovedeste ca are cetatenie olandeza ,nu s a exprimat corect la primarie
de asta nu era trecut datele parintilor,noroc ca ne am uitat noi mai atent si am dat si search pe google sa vedem cum arata un extras de nastere olandez
acum am trimis o din nou pe persoana care imi mi a scos actele sa imi scoate certificatul de nastere al copilului
oricum va multumesc
iar actele care demosntreaza cetatenia olandeza cea a sotului si al copilului sunt valabile doar 3 luni
acum am inteles
gi-jane2, moderator