Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim / economie / 2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim / economie / 2014

Buna ziua,
Nu prea inteleg ce va urma. In MO 703/15.11.2013 a fost publicata HG 871 cu privire la nivelul salariului brut minim /economie. Acum, ca au aparut discutii referitoare la buget, daca acesta nu este votat si promulgat pana la 31. dec 2013, este clar ca pentru bugetari nu se poate aplica efectiv incepand cu 01.01 2014.

Prima mea Intrebare este, ce fac agentii economici, aplica HG871/ 2013 sau asteapta ca bugetul/2014 sa devina lege ?#-o

Mai am o nelamurire, am un cotract in care la stabilirea pretului datorat pentru cedarea folosintei bunului se foloseste o formula de calcul in care salariul minm pe economie / anul 2014 este unul dintre parametrii.

Acum eu nu stiu cum este legal sa calculam, cu 850 ron (valabil in primele 6 luni ), cu 900 ron (valabil in ultimile 6 luni) sau cu 875 ron ( media anuala, care nu apare in nici un act normativ in mod explicit)

Daca puteti sa ma lamuriti , va multumesc
RusRIM a scris:

Prima mea Intrebare este, ce fac agentii economici, aplica HG871/ 2013 sau asteapta ca bugetul/2014 sa devina lege ?#-o

Codul Muncii:

Art. 164. - (1) Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabileşte prin hotărâre a Guvernului, după consultarea sindicatelor şi a patronatelor. În cazul în care programul normal de muncă este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe ţară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.

Mai am o nelamurire, am un cotract in care la stabilirea pretului datorat pentru cedarea folosintei bunului se foloseste o formula de calcul in care salariul minm pe economie / anul 2014 este unul dintre parametrii.

Acum eu nu stiu cum este legal sa calculam, cu 850 ron (valabil in primele 6 luni ), cu 900 ron (valabil in ultimile 6 luni) sau cu 875 ron ( media anuala, care nu apare in nici un act normativ in mod explicit)

Daca atunci cand spuneti "salariul minm pe economie" va referiti la salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, atunci 850 lei pentru primele 6 luni din 2014 si 900 lei de la 1 iulie 2014.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc mult, problema este ca rezultatul formulei se va aplica pentru urmatorii 5 ani, conform unui contract intocmit in urma cu 4 ani, (cand salariul minim brut se stabilea pentru un an intreg ). Deci nu imi e clar daca in baza HG871 se poate stabili ca e vorba de 875 ron sau nu
RusRIM a scris:

Va multumesc mult, problema este ca rezultatul formulei se va aplica pentru urmatorii 5 ani, conform unui contract intocmit in urma cu 4 ani, (cand salariul minim brut se stabilea pentru un an intreg ). Deci nu imi e clar daca in baza HG871 se poate stabili ca e vorba de 875 ron sau nu

Eu cred ca nu puteti stabili o medie, pt ca daca din contract rezulta in mod clar ca este vorba de salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată, atunci trebuie sa aplicati ce scrie in contract. Si oricum, din iulie 2014 salariul poate fi 950 lei. Reglementarile din Romania sunt haotice si nimic nu se poate prevedea intr-o perioada asa "lunga" (6 luni).
va multumesc , am sa incerc sa renegociez formula de calcul, cu toate ca eu sunt o"persoana fizica ", adica nimeni in ochii unei MULTINATIONALE. Mi-a luat 8 luni sa-i fac sa ma bage in seama, pina nu au fost notificati de un avocat nici nu am existat pentru ei.:hammer: