Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine poate sa-mi explice?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine poate sa-mi explice?

:((buna ziua,
Proces cu primaria locala se accepta. Primaria Mun bucuresti face recurs.
decizia:

.Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă recurată, în sensul că: Admite excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge acţiunea formulată în contradictoriu cu Municipiul Bucureşti prin Primar General ca inadmisibilă. Menţine în rest sentinţa civilă recurată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 1.04.2009.
Promit sa va spun ce s-a mentinut prin decizie, chiar daca ma prind zorile, dar va rog sa scrieti si dispozitivul sentintei civile.
doamna avocat,
va multumesc pt raspuns,
In sept 2008 s-a dat sentinta civila de retrocedare teren de catre jud de sector in favoarea mea.
primaria mun Bucuresti a facut recurs si s-a judeat din sept pina acum cind s-a dat acest raspuns.
deci este vorba de o retrocedare teren care este mostenire de la bunicul meu
va multumesc anticipat
Tatiana
Stimata doamna, pana nu aflu ce a hotarat judecatoria nu va pot da un raspuns complet.

Deci, scrieti ce a hotarat judecatoria: "admite actiunea...". Fara date personale, bineinteles!

jud de sector:

se hotareste:: admite exceptia lipsei calitatii procesurale pasive a primariei de sector
admite cererea formulata de reclamanta
obliga paratul sa lase in deplina proprietate si linistita posesie terenul
respinge cererea promovata in contradictoriu cu primaria , pentru lipsa calitatii procesuale pasive

multumiri

Tatiana44 a scris:

obliga paratul sa lase in deplina proprietate si linistita posesie terenul

Cine este paratul in contradictoriu cu care s-a pronuntat hotararea? Primaria Bucuresti sau o alta persoana (o persoana fizica)?
Primaria Bucuresti a fost si ea parat?
Exceptia inadmisibilitatii invocata in recurs de Primaria Bucuresti era in legatura cu lipsa calitatii procesuale pasive in cauza? Vorbind romaneste, Primaria Bucuresti a sustinut in recurs ca nu in contradictoriu cu ea trebuia pronuntata hotararea judecatoriei?