Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea femeilor la 65 ani dupa noua lege si in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea femeilor la 65 ani dupa noua lege si in cazul balerinelor

sunt in prezent balerina la un teatru din tara.
m-am nascut in iunie 1969 si la data de 1 feb 2014 fac 20 ani lucrati numai in teatruca balerin plus alti doi ani pentru crestere copil, deci in total ar fi 22 ani la aceasta data.
as putea sa depun cerere de pensionare in aceste conditii, avand in vedere si ultimele modificari de pensionare a femeilor la 65 ani?
va multumesc anticipat.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

- Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

- Art.55, lit.b): pentru un stagiu de 20 de ani lucrati in conditii speciale de munca se reduce varsta standard de munca cu 10 ani.

- Art. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).

(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:
a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);
b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).
(4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.

- ANEXA 4 LISTA
cuprinzand profesiile din activitatea artistica ale caror locuri de munca se incadreaza
in conditii speciale:

1. Balerin

2. - Conform Anexei 5 din lege varsta standard de pensionare pentru dvs. este de 63 de ani.
- Daca scadem 15 ani din 63 inseamna ca puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 48 de ani, adica in iunie 2017.

3. In propunerea guvernului de modificare a legii pentru dvs. este propusa varsta standard de pensionare de 64 de ani si 2 luni, caz in care veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la 49 de ani si 2 luni, in august 2018.