Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum calculez salariu cu CO si CM in aceeasi luna?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum calculez salariu cu CO si CM in aceeasi luna?

Buna ziua. Va rog sa ma invatati cum se calculeza salariul pentru o luna in care ai si CM in luna respectiva. Salariile brute pt anul 2013:
ianuarie 1826 lei;
februarie 1880 lei;
martie 1960 lei;
aprilie 2466 lei;
mai 1871 lei;
iunie 1878 lei;
iulie 1766 lei este corect calculat? (am avut 6 zile CM initial cu 100% si 10 zile CM in continuare cu 75% si 5 zile am fost la serviciu); am avut probleme cu sarcina.
august 1878 lei;
septembrie 1887 lei;
octombrie 1872 lei
noiembrie???? 12 zile am fost la serviciu, 5 zile CO si 4 zile CM initial cu 75%; decembrie 2-20 CM in continuare cu 75% si 23-31 C Prenantal 85%.
Cati bani trebuie sa incasez pt lunile iulie, noiembrie si decembrie? Va multumesc din suflet.
Precizati exact perioadele de CM din iulie, noiembrie si decembrie.
iulie 2013: 1-8 iulie CM initial 100% (6 zile)
9-22 iulie CM in continuare 75% (10 zile); pe 23 iulie am revenit la serviciu
noiembrie 2013: 26-30 noiembrie CM initial 75% (4 zile)
decembrie 2013: 2-20 decembrie CM in continuare 75% (15 zile)
23-31 decembrie CM prenatal 85%
Ce salariu de incadrare aveti? De ce variaza in fiecare luna salariul brut?
Variaza din cauza bonurilor de masa si a primelor primite. Oricum eu stiu ca se calculeaza salariile brute din ultimele 6 luni si apoi se imparte la nr de zile lucratoare. Nu stiu cum se procedeaza mai departe.
anna_karenina, utilizator
Da, asa se calculeaza indemnizatia de CM. In veniturile celor 6 luni anterioare nu se considera valoarea tichetelor de masa, deoarece acestea nu au facut parte din baza de calcul a CASS. Pentru tichete se plateste doar impozit 16%.
Pentru primele primite in cele 6 luni s-a achitat CASS, deci acestea intra in calculul mediei zilnice pentru CM.
Pentru valoarea orelor prestate in zilele normale in care ati fost la lucru e nevoie de salariul de incadrare.

Fluturas iulie 2013
pentru CM:
- total venituri 6 luni anterioare = salariul de incadrare + prime
- total zile = 21 ian + 20 feb + 21 mar + 22 apr + 21 mai + 19 iun = 124 zile (daca au fost lucrate toate)
- media zilnica = total venituri : 124 = MZB ( cu 2 zecimale)

indemnizatia CM1 = MZB x 6 zile lucr x 100%
indemnizatia CM2 = MZB x 10 zile lucr x 75%
valoare ore lucrate = salariu incadrare : 184 ore iulie x nr. ore lucrate (ar trebui sa mai fie 7 zile lucrate x 8 ore/zi, nu doar 5 zile cum ati spus)
TB= total brut = indemnizatie CM1+indemnizatie CM2+valoare ore lucrate
CAS = valoare ore lucrate x 10,5% + (2223 x 35% x 10,5% x 16 / 23)
CASS = valoare ore lucrate x 5,5%
somaj = valoare ore lucrate x 0,5% + 0,5% x indemnizatie CM1 / 6 x 5 zile (partea suportata de angajator)
deducere personala = 250 lei (scade pe masura ce TB creste peste 1000 lei)
tichete = 9,35 x 7 = 65 lei
baza de calcul impozit = TB - CAS - CASS - somaj - deducere pers + val.tichete
impozit = 16% x baza de impozitare

salariu net lunar = TB - CAS - CASS - somaj - impozit