Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum calculez salariu cu CO si CM in aceeasi luna?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum calculez salariu cu CO si CM in aceeasi luna?

Buna ziua. Va rog sa ma invatati cum se calculeza salariul pentru o luna in care ai si CM in luna respectiva. Salariile brute pt anul 2013:
ianuarie 1826 lei;
februarie 1880 lei;
martie 1960 lei;
aprilie 2466 lei;
mai 1871 lei;
iunie 1878 lei;
iulie 1766 lei este corect calculat? (am avut 6 zile CM initial cu 100% si 10 zile CM in continuare cu 75% si 5 zile am fost la serviciu); am avut probleme cu sarcina.
august 1878 lei;
septembrie 1887 lei;
octombrie 1872 lei
noiembrie???? 12 zile am fost la serviciu, 5 zile CO si 4 zile CM initial cu 75%; decembrie 2-20 CM in continuare cu 75% si 23-31 C Prenantal 85%.
Cati bani trebuie sa incasez pt lunile iulie, noiembrie si decembrie? Va multumesc din suflet.
Multumesc frumos!
Buna ziua. Doresc sa stiu daca la calculul salariuliu in luna in care am avut CM si concediu prenatal se aduna veniturile brute realizate in ultimele 6 luni sau salariul brut de incadrare. Mentionez ca pe langa salariul brut de incadrare am si bonuri de masa pentru care se opreste impozit 16%. As dori sa-mi spuneti care dintre cele doua venituri brute se ia in considerare si art. sau legea unde gasesc aceasta informatie. Va multumesc.
anna_karenina, utilizator
Valoarea tichetelor de masa nu intra in calculul mediei pentru concediul medical, deoarece nu se retine contributia de sanatate din aceasta valoare, ci numai impozit.
Primul certificat medical din luna decembrie este in continuarea celui din noiembrie si se mentine aceeasi baza de calcul.
Certificatul pentru concediu de maternitate este certificat initial, cu alt cod de diagnostic, deci se considera separat de primul certificat din decembrie, astfel ca se aplica prevederile art.10 din OUG nr.158/2005, considerandu-se cele 6 luni anterioare iunie - noiembrie.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:
ART. 36
Pentru plata indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã, aferente concediilor medicale acordate cu întrerupere între ele, acestea se iau în considerare separat, durata lor nu se cumuleazã, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005.
ART. 37
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordã în aceeaşi lunã douã sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fãrã întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se calculeazã şi se plãteşte separat, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordã douã sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fãrã întrerupere între ele, durata lor se cumuleazã, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 . În aceastã situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinatã pentru certificatul de concediu medical iniţial.

OUG nr. 158/2005:
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizeazã perioadele asimilate stagiului de cotizare prevãzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurãri sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevãzute la art. 8 alin. (2);.....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.

ART. 8
(2) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate perioadele în care asiguratul beneficiazã de concediile şi indemnizaţiile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:
Mzbci = Σ V: NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii în aceastã perioadã nu poate fi mai mare decât numãrul zilelor lucrãtoare corespunzãtoare fiecãrei luni din perioada luatã în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare.....

ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:

Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 1
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 500 500 500
NZ 21 19 21 20 21 20
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMÃ V = 6 x 500 lei = 3.000 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 3.000 lei : 122 = 24,5902 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 24,5902 lei x 75% x 22 = 405,7377 lei*), rotunjit la 406 lei conform legii.
ana-cer, moderator