Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere o camera, prima casã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere o camera, prima casã

Recent am achiziționat un apartament de 2 camere prin prima casa BRD. Vreau să ii inchiriez cuiva dormitorul, deci nu aș înstrăinat intreg imobilul. Se poate legal?
din ,ment ce sunteti proprietarul nu va impiedica nimic sa inchiriati o parte sau tot apartamentul. probabil aveti doar o clauza de instrainare adica de vinzare
In contractul de credit cu BRD scrie una din obligatiile imprumutatului este: "sa nu instraineze locuinta achizitionata pe o perioada de 5 ani de la data dobandirii".

In contracul de garantare pentru achizitia de locuinte scrie: "beneficiarul este de acord cu notarea in cartea funciara a interdictiei de instrainare a locuintei pe o perioada de 5 ani de la data dobandirii acesteia si a interdictiei de grevare a acesteia cu alte sarcini pe intreaga durata a finantarii". Acelasi lucru e scris si in contractul de vanzare-cumparare.

Inchirierea nu e instrainare. Instrainarea ar insemna sa dati de tot prin vanzare/ donatie etc.
Va multumesc pentru raspunsuri. Pentru a inchiria o camera, unde trebuie sa ma adresez? E un contract standard pe care il fac la primarie si il primesc exemplar tot de acolo? Mentionez ca doresc sa ii fac si viza de flotant persoanei si este vorba de o locuinta din Popesti-Leordeni.