Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia la limita de varsta

Sotia mea este nascuta in 1958 /28 /XI/se afla in pensie de invaliditate din 1 aprilie 2001 gr:3 ,mentionez ca din 18,9 ani lucrati 11 ani si 6 luni sunt de grupa I de munca si 7,3 ani in conditii normale .Poate sa-mi spuna cineva cand poate trece la limita de varsta??Poate beneficia de reducere a varstei de pensionare??=D>
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varta la 55 de ani si 9 luni(28/08/2014).