Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei 2014

Ioanavasile
Sunt nascuta pe28 decembrie 1957,si lucrez din 1 septembrie1975 si doresc sa stiu daca pot iesi la pensie fara penalizare?
Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca de la 1 septembrie1975 ati lucrat fara intrerupere atunci la data de 1 septembrie 2014 veti avea un stagiu de cotizare efectiv de 39 de ani.

3. Puteti solicita pnsie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in noiembrie 2018.

4. Deoarece la data de 1 august 2014 veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni (cu 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 11 luni) puteti sa solicitati pensie anticipata (fara diminuare).
Conditii:
Varsta 55 de ani si 11 luni
Stagiu de 38 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).