avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere restituire bani de timbru dupa proces castigat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere restituire bani de timbru dupa proces castigat

Buna,

politia din lugoj a fost pusa de primarul lugojului sa imi dea o amenda de 200 ron.
povestea e aici pe ziarul din lugoj: [ link extern ]

Am facut contestatie la judecatorie si am castigat:
[ link extern ]

Doresc sa imi capat cei 20 ron ce i-am platit pentru timbru inapoi. Poate si despagubire ca am fost de 2 ori la politie pt. asta, si timpul meu care l-am consumat pt. aceasta tampenie.

Exista o cerere speciala? Cine ma poate informa exact?

Merci
Cel mai recent răspuns: Marius Negut , Consilier juridic 22:52, 26 Ianuarie 2014
Doar daca ati solicitat plata cheltuielilor de judecata o sa va recuperati taxa de timbru.
aveati posibilitatea sa cereti n cheltuieli de judecata reprezentand taxa timbru,onorariu avocat in momentul in care ati pus concluzii pe fondul plangerii contraventionale sau daca nu ati facut acest lucru puteti solicita cheltuielile pe cale separata,achitand taxa de timbru la valoarea solicitata.
Ultima modificare: Duminică, 26 Ianuarie 2014
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Cand a-ti facut contestatie trebuia sa ceeti si plata cheltuielilor de judecata si eventualele dune,materiale si morale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru si cheltuieli de judecata danic danic Buna ziua, Va expun o speta legata de o contestatie la executare: Contestatorul era girantul unui imprumutat care nu si-a achitat datoria, iar ... (vezi toată discuția)
Timbru judiciar contestatie executare vioricai vioricai Vreau sa depun o contestatie la executare silita pentru un tarif de despagubire de 28EUR + onorariu executor de 124.4 lei. Pentru aceasta ce taxe trebuiesc ... (vezi toată discuția)
Mai este în vigoare prevederea potrivit cãreia petentul a cãrui plângere era respinsã era obligat la cheltuieli judiciare? traian23 traian23 Prin introducerea obligatiei platii taxei de timbru la formularea plangerilor contraventionale, a fost abrogat art. 36 care prevedea obligarea petentului ... (vezi toată discuția)