Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Amortizare tablouri si opere de arta
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Amortizare tablouri si opere de arta

Buna ziua. Am o nelamurire privind amortizarea tablourilor si operelor de arta: in codul fiscal apar ca neamortizabile dar in HOT 2139/2004 la Grupa 3, este codul de clasificare 3.1.3 ” Tablouri, gravuri, decoraiuni interioare, în afara celor înregistrate în patrimoniul cultural naional.”, cu DU 8-12 ani. Eu am inregistrat sculpturi rezultate in urma unei tabere de creatie si a caror valoare depaseste 2500 ron, ca neamortizabile considerand mentiunile din Codul Fiscal potrivite pentru a lua aceasta hotarare( mai ales ca HG 2139/2004 are la baza Codul Fiscal). Dar asta este doar parerea mea( mentionez ca inregistrarile se fac pt o institutie publica). Cum este corect?
Multumesc pentru raspuns.
Trebuie amortizate cf HG 2139/2004 pentru ca numai cele care sunt inregistrate in patrimoniul national sunt neamortizabile :
"Tablouri, gravuri, decoraţiuni interioare, în afara celor înregistrate în patrimoniul cultural naţional".
Buna ziua, deci prevederile codului fiscal( alin. 4 de aici [ link extern ] .
anibeita, utilizator