Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere

Am o intrebare la o condamnare de 5 ani pentru inselaciune dupa vechiul cod.
In cat timp se prescrie dupa actualul cod?
Si sa poate face contestatie la executare pentru a fi aplicat noul cod?

Multumesc
Din cate am fost si eu lamurit de avocat,condamnarea definitiva nu se prescrie cu noul cod,si poti cere rejudecarea doar dak nu ai fost prezent la ancheta si nu ti s-a prezentat materialul.nu stiu dak poti face contestatie la executare doar pt ca legea in noul cod e mai favorabila,dar nu cred.....
rodica1985, utilizator

ART. 162
Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă.
(3) În cazul revocării sau anulării amânării aplicării pedepsei, suspendării executării pedepsei sub supraveghere ori liberării condiţionate, termenul de prescripţie începe să curgă de la data când hotărârea de revocare sau anulare a rămas definitivă.
(4) În cazul revocării liberării condiţionate, în condiţiile art. 104 alin. (1), termenul de prescripţie începe să curgă de la data când hotărârea de revocare a rămas definitivă şi se calculează în raport cu restul de pedeapsă neexecutat.
(5) În cazul înlocuirii pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii, termenul de prescripţie curge de la data când hotărârea de înlocuire a rămas definitivă şi se calculează în raport cu durata pedepsei închisorii.
(6) Pedepsele complementare aplicate persoanei fizice şi măsurile de siguranţă nu se prescriu.
(7) Prin pedeapsa ce se execută se înţelege pedeapsa stabilită de instanţă, ţinându-se cont de cauzele ulterioare de modificare a acesteia.
ART. 163
Întreruperea cursului prescripţiei executării pedepsei
(1) Cursul termenului de prescripţie a executării pedepsei se întrerupe prin începerea executării pedepsei. Sustragerea de la executare, după începerea executării pedepsei, face să curgă un nou termen de prescripţie de la data sustragerii.
(2) Cursul termenului de prescripţie a executării se întrerupe şi prin săvârşirea din nou a unei infracţiuni.
(3) Cursul termenului de prescripţie a executării pedepsei amenzii se întrerupe şi prin înlocuirea obligaţiei de plată a amenzii cu obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii.
ART. 164
Suspendarea cursului prescripţiei executării pedepsei
(1) Cursul termenului prescripţiei executării pedepsei este suspendat în cazurile şi condiţiile prevăzute în Codul de procedură penală.
(2) Prescripţia îşi reia cursul din ziua în care a încetat cauza de suspendare.

cu noul cod nu aveti nici o sansa de reducere a pedepsei intrucat se incadreaza in noile limite.
referitor la prescriptia executarii pedepsei ati primit un raspuns mai mult decat suficient.
Adica nu sa redus deloc timpul de prescriere cum sau laudat?
Este acelasi?
Si ma intereseaza daca pot face o contestatie pentru a se judeca pe noul cod?