Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii incadrare MRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii incadrare MRU

Buna ziua,

1. Va rog sa imi spuneti daca pentru incadrarea ca Manager Resurse Umane sunt obligatorii cursurile de IRU si MRU sau este suficienta o diploma de master de Facult de Psihologie si Stiintele Educatiei.

2. Totodata, exista un salariu minm pentru acest post?

3. Un MRU poate lucra o fractiune de norma de 2ore/zi?

Multumesc anticipat :)
1. Conditiile de angajare sunt stabilite de catre angajator.

2. Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.
Se pot folosi coeficienti de ierarhizare, daca acestia sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

3. Un MRU poate avea orice tip de c.i.m. cu norma intreaga sau cu timp partial.