Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie urgent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie urgent

Am o societate de instalatii si am fost solicitat de catre o asociatie de proprietari pentru a le monta camere video pe scara blocului.
Mentionez ca nu ma voi ocupa eu de supraveghere. Doresc sa stiu daca legal pot efectua aceasta instalare sau trebuie sa obtin autorizatie conform legii Legea nr.333/2003. Din cate am inteles autorizartia de refera la sistemul de alarmare si supraveghere.
astept pareri cat mai repede

Multumesc

Camerele video le poate instala oricine dar acestea singure nu folosesc la nimic.
Probabil ca asociatia de proprietari vrea sa instaleze un sistem de supraveghere video ceea ce este mult mai mult decat camere video. Inseamna cuplarea camerelor video de pe o scara sau mai multe scari din asociatie intr-un sistem care inregistreaza permanent tot ce misca in raza de vizibilitate a fiecarei camere. Aceste imagini se stocheaza o perioada si pot fi vizionate de cei auitorizati si nu de oricine.
Cautati pe net o firma autorizata sa instaleze sisteme de supraveghere si o sa constatati ca acestea isi desfasoara activitate conform legislatiei, sunt autorizati si inregistrati la Politie, stiu sa instruiasca beneficiarii de sisteme de supraveghere s.a.m.d.