avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Codul fiscal - factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Codul fiscal - factura

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi care este art. codului fiscal ce specifica faptul ca in spatele unei facturi trebuie sa existe un deviz care sa mentioneze atat suma serviciilor prestate cat si valoarea lucrarii. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:25, 10 Februarie 2014
In codul fiscal cum il numiti dumneavoastra nu stiu.Stiu in schimb ca la baza oricarui
contract de prestari servicii,prestatorul aduce un deviz in care este cuprins manopera
pe operatiuni si materialele.Acest deviz in final poate fi diferit,datorita unor lucrari suplimentare
neevaluate datorate unor situatii neprevazute.
In codul fiscal nu exista aceasta prevedere. Cititi art 155 Facturarea si art. 155^1 Alte documente

[ link extern ]
Nu este prevazuta nicaieri obligatia ca in spatele facturii sa existe un deviz.
Sunt servicii si lucari care se fac doar in baza facturii, altele in baza unui contract si factura, altele in baza contractului, devizului sau situatiei de lucari si a facturii...
Depinde de lucrare, de costuri, de complexitate...
,,Nu este prevazuta nicaieri obligatia ca in spatele facturii sa existe un deviz.
Sunt servicii si lucari care se fac doar in baza facturii, altele in baza unui contract si factura, altele in baza contractului, devizului sau situatiei de lucari si a facturii...
Depinde de lucrare, de costuri, de complexitate..."

In cazul acesta cum pot afla daca o lucrare executata in urma cu 3 luni a fost de 100m2 si nu 500, deoarece in devizul respectivei lucrari nu este specificata dimensiunea aceasteia. Cum pot dovedi ca presedintele fura daca legea nu imi ofera nici o posibilitate de atac? Daca presedintele este mana in mana cu prestatorul, cum de altfel se intampla de cele mai multe ori,asociatia nu-l va putea gasi vinovat
De la 100 la 500 mp se vede cu ochiul liber.
Nu este obligatoriu ca in deviz sa se scrie suprafata lucrarii. Se poate foarte bine localiza lucrarea, consemna cantitatea materialelor folosite, durata muncii, operatiunile pe faze...
Ce credeti ca a furat presedintele dumneavoastra?
Legea este aceeasi atat pentru dumneavoastra cat si pentru vecinii dumneavoastra printre care este si presedintele dumneavoastra si va "ajuta" pe toti in aceeasi masura.
Orice presedinte care cauta prestatori, trebuie dupa cautari, negocieri, discutii... sa se inteleaga cu unul, sa incheie contractul, sa ramana in relatii bune (mana in mana cum spuneti) pentru ca este posibil sa se achite in rate, sa se apeleze la garantie in perioada urmatorea in cazul aparitiei unor defectiuni ... Adica este firesc ca intre prestator si beneficiar sa existe intelegere si nu razboi.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobandire proprietate constructii cf. contract sabinna sabinna Contract de prestari servicii intre doua firme. Pentru a presta serviciile, prestatorul are nevoie de o instalatie si este obligatia lui sa o faca. Partile ... (vezi toată discuția)
Act aditional la contract prestari servicii - lucrari noi ContSters155575 ContSters155575 Buna ziua, As avea nevoie de un model de act aditional, la un contract de prestari servicii IT, in care am specificat urmatorele: \"Cererile de schimbare a ... (vezi toată discuția)
Pentru orice contract de furnizare sau prestare servicii trebuie intocmit un proces-verbal de receptie? Raluca Maria Raluca Maria Buna ziua! Fiind vorba de o institutie publica, pentru orice contract de furnizare sau prestare servicii trebuie intocmit un proces-verbal de receptie, chiar ... (vezi toată discuția)