Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz concediere

Buna ziua !
Un salariat, angajat din 15.03.2010 are stipulat in c.i.m. de atunci preavizul in cazul concedierii de 15 zile ... Prin act aditional incheiat la 03.06.2011 i s-a schimbat functia in director adjunct, restul clauzelor ramanand neschimbate .
Intrebarea mea este cate zile de preaviz trebuie sa-i dau acum?
Buna ziua,

Se aplica termenul de minim 20 de zile lucratoare prevazut in codul muncii (art. 75) si nu cel de 15 zile prevazut in contract.

Numai bine.
Multumesc!