Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din concediu de crestere copil

daca revine mai repede din concediu de crestere copil ce acte trebuie sa i se intocmeasca si mai beneficiaza de ceva pana la implinirea varstei de 2 ani ?
1. Daca a optat pentru CCC pana la varsta de 1 an si reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an beneficiaza de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

2. - Daca a optat pentru CCC pana la 2 ani si reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an beneficiaza de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an atunci va primi stimulentul de insertie dupa ce implineste copiluil 1 an si pana implineste copilul 2 ani.

3. - Cand doreste sa reia activitatea face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Angajatorul emite o decizie de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

4. Se prezinta la Primarie cu dovada ca a reluat activitatea si completeaza cererea pentru stimulentul de insertie.