Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... modificare functionala a apartamentului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

modificare functionala a apartamentului

Locuim intr-un apartament cu cinci camere, la etajul unu iar vecina de sub noi, de la parter vrea sa mute bucataria din spatiul destinat acesteia,situat chiar la intrarea in apartament, int-una din camere (dormitor), situata in a doua jumatate a apartamentului,zona destinata odihnei (asa cum reiese din structura apartamentului). Intamplator noi avem acolo camera copiilor,vecina noastra intentionad sa-si amenajeze bucataria sub aceasta. Aceasta presupune modificari ale retelei de apa, gaz, scurgere,etc, la care se adauga zgomotul, mirosurile,aburii. Adica sub camera copiilor mei vor fi instalatii de gaze? Este posibil asa ceva fara acordul meu sau fara aprobari ?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu cum sa procedez in continuare. Multumesc.
adrianwiener a scris:

Locuim intr-un apartament cu cinci camere, la etajul unu iar vecina de sub noi, de la parter vrea sa mute bucataria din spatiul destinat acesteia,situat chiar la intrarea in apartament, int-una din camere (dormitor), situata in a doua jumatate a apartamentului,zona destinata odihnei (asa cum reiese din structura apartamentului). Intamplator noi avem acolo camera copiilor,vecina noastra intentionad sa-si amenajeze bucataria sub aceasta. Aceasta presupune modificari ale retelei de apa, gaz, scurgere,etc, la care se adauga zgomotul, mirosurile,aburii. Adica sub camera copiilor mei vor fi instalatii de gaze? Este posibil asa ceva fara acordul meu sau fara aprobari ?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu cum sa procedez in continuare. Multumesc.

pentru modificarea instalatiei de gaze trebuie ca vecina dvs sa isi faca proiect de modificare a acesteia, proiect care trebuie aprobat de firma de gaze (distrigaz sud sau e-on gaz, dupa caz).
vedeti ce prevede si legea 230/2007 si Hg 1588/2007 in privinta modificarilor din apartamente, ca nu sint prea documentat in privinta asta. din cite stiu, este necesara o aprobare de la primarie pt modificarile respective, modificari care trebuiesc luate dupa intocmirea unui proiect. sper sa nu ma insel ;)
multa bafta !
Eu cred ca trebuie sa aiba un proiect si aprobari. Conform legii 230/2007 Art. 11. -
(1) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică locală a modificărilor constructive, fără a pune în pericol integritatea structurală a clădirii sau a altor proprietăţi individuale.

Cred ca cei de la Inspectoratul sau Disciplina in constructii ar putea da un raspuns competent.
Primaria va cere si acordul vecinilor directi( se va specifica in Certificatul de urbanism)