Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj -
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj -

Sunt in somaj si primesc si ordonanta conf situatiei de cocediere colectiva.Daca ma deplasez intr-o tara U.E si poate vreau sa ma stabilesc acolo, de ce drepturi beneficiez?Mentionez ca am o vechime de 22 de ani fara intrerupere.Va multumesc!
Art. 45 din Legea nr.76/2002:
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc
după cum urmează:
.....
d) la data obţinerii autorizării pentru menţinerea plăţii indemnizaţiei de şomaj, la cererea persoanei care se deplasează în interiorul Uniunii Europene, Spaţiului Economic European sau în Elveţia pentru a căuta un loc de muncă şi doreşte să îşi menţină plata indemnizaţiei de şomaj, conform prevederilor legale, pe o perioadă de maximum 3 luni sau, după caz, 6 luni, cu aprobarea agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială îşi are, după caz, domiciliul sau reşedinţa;
.....
j) la data plecării din ţară pe o perioadă mai mică de 3 luni, la cererea persoanei, în situaţia în care plata indemnizaţiei de şomaj nu se suspendă în condiţiile lit. d);
.....
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
h) la data plecarii din tara a beneficiarului pentru o perioada mai mare de 3 luni;

2. Sumele compensatorii acordate de la angajator le veti primi in conditiile prevazute de contractul colectiv de munca sau de actul normativ in baza caruia v-au fost acordate.
Multumesc pentru raspuns !