Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... lnterdictia de grevare cu alte sarcini
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

lnterdictia de grevare cu alte sarcini

Buna ziua,

Conform contractului de credit (credit Prima Casa) restrictiile impuse sunt:

9. Imprumutatul este de acord cu notarea in cartea funciara (i) a interdictiei de vanzare a locuintei pe o perioada de 5 ani de la data dobandirii imobilului finantat in baza prezentului contract si (ii) a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe intreaga perioada de finantare.
10. Imobilul achizitionat in cadrul programului "Prima Casa" nu va fi grevat de alte sarcini sau servituti, cu exceptia privilegiului vanzatorului pentru diferenta de pret care va fi achitata integral din credit, nu va fi in litigiu sau revendicat. Banca isi rezerva dreptul de a selecta si accepta numai acele garantii care indeplinesc conditiile Programului Prima Casa.

Tinand cont de aceste conditii am 2 intrebari:
1. Pot da imobililul in chirie?
2. banca imi spune ca trebuie sa isi dea ei acordul (se plateste si o taxa bineinteles pentru a-mi da acest acord). Trebuie sa cer acordul bancii si/sau statului ca sa dau in chirie imobilul? ...

Multumesc!
da, puteti inchiria, dar, din nou DA, cu acordul bancii. asta pentru ca orice actiune de acest gen poate aduce atingeri asupra bunului pe care banca l-a primit in garantie si care sa-i scada valoarea de circulatie>>diminuarea posibilitatii de recuperare a creantei in cazul executarii silite.

multumesc!