Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta

Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
La angajare, am semnat un Act aditional la contractul individual de munca " Clauza de fidelitate - parte integranta si esentiala din clauza de neconcurenta" in care se precizeaza
Obligatiile angajatorului:
" - sa acorde angajatului o prima lunara in valoare de X lei reprezentand prima de fidelitate, la salariul de baza net negociat, in scopul motivarii si incurajarii acestuia de a se implica de a se implica cu profesionalism si loialitate, la standarde de performanta in activitatea prestata ca si angajat...;
- sa acorde angajatului prima de fidelitate pe o perioada de 12 luni, daca activitatea este desfasurata la standarde de performanta
...."
Obligatiile angajatului:
"- sa indeplineacsa la standarde de performanta .....
- sa nu initiez, si sa nu cauzez prin nici o modalitate, incetarea contractului individual de munca, pe o perioada de 12 luni de la data semnarii prezentului act aditional...
..."

Contractul de munca a incetat inaintea celor 12 luni(prin depunerea demisiei) iar angajatorul mi-a retinut ultimul salariu.

Vreau sa aflu daca actul meu are valoare legala, avand in vedere ca nu are viza ITM (doar contractul de munca e vizat) si daca e legal faptul ca mi-au retinut salariul. In plus, din ce am citit eu in Codul muncii, clauza de neconcurenta inseamna cu totul altceva decat ce este detaliat in actul aditional semnat de catre mine.

Multumesc!
Nu este legal faptul ca v-au retinut ultimul salariu. Judicios corect ar fi trebuit sa initieze o cerere in pretentii, avand ca obiect neindeplinirea obligatiei asumate de dvs prin actul aditional. Problema neinregistrarii actului la ITM tine de incalcarea dispozitiilor legii 130/1999 care obliga angajatorul sa depune aceste acte in termen de 5 zile de la data aplicarii lor, dar actul in sine este valabil- atata vreme cat este corect intocmit si asumat de partile semnatare.
Nelia2583 a scris:

Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
La angajare, am semnat un Act aditional la contractul individual de munca " Clauza de fidelitate - parte integranta si esentiala din clauza de neconcurenta" in care se precizeaza
Obligatiile angajatorului:
" - sa acorde angajatului o prima lunara in valoare de X lei reprezentand prima de fidelitate, la salariul de baza net negociat, in scopul motivarii si incurajarii acestuia de a se implica de a se implica cu profesionalism si loialitate, la standarde de performanta in activitatea prestata ca si angajat...;
- sa acorde angajatului prima de fidelitate pe o perioada de 12 luni, daca activitatea este desfasurata la standarde de performanta
...."
Obligatiile angajatului:
"- sa indeplineacsa la standarde de performanta .....
- sa nu initiez, si sa nu cauzez prin nici o modalitate, incetarea contractului individual de munca, pe o perioada de 12 luni de la data semnarii prezentului act aditional...
..."

Contractul de munca a incetat inaintea celor 12 luni(prin depunerea demisiei) iar angajatorul mi-a retinut ultimul salariu.

Vreau sa aflu daca actul meu are valoare legala, avand in vedere ca nu are viza ITM (doar contractul de munca e vizat) si daca e legal faptul ca mi-au retinut salariul. In plus, din ce am citit eu in Codul muncii, clauza de neconcurenta inseamna cu totul altceva decat ce este detaliat in actul aditional semnat de catre mine.

Multumesc!

Sigur ca actul d-voastra are valoare legala. Faptul ca nu l-a comunicat la ITM si sa se vizeze, nu are legatura cu valabilitatea sa.
Insa asa cum ati scris, nu este vorba de o clauza de neconcurenta ci de o clauza de fidelitate. Suma de bani reprezentand prima acordata in conditiile clauzei de fidelitate, nu are legatura cu momentul incetarii CIM, ci are legatura cu perioada indelungata de timp cat ati fost angajata la acelasi angajator.(ea se acorda sub forma unui spor de fidelitate exprimata procentual si nu in suma fixa).
Faptul ca va retinut ultimul salariu este nelegal, netemeinic si nefondat fapt pentru care il puteti chema in judecata.
(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.
(11) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.
Aceasta presupune faptul ca daca la incheierea contractului ati semnat si un act aditional prin care va-ti asumat obligatii reciproce, atat duneavoastra cat si angajatorul fiecare parte este indreptatita sa pretinda din partea celuilalt, in caz de nerespectare a obligatilor, de despagubiri.
1) Salariaţii răspund patrimonial, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi în legătură cu munca lor.Art.270 C.muncii. Pe de alta parte in art.164 C. muncii se prevede ca :
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
Drept urmare angajatorul inregistreaza demisia umneavoastra si va desface contractul de munca iar pt. recuperarea prejudiciului creat se indreapta in instanta cu o actiune .
Clauza de neconcurenţă îl obligă pe salariat ca după încetarea contractului de muncă să nu presteze, în interesul său propriu sau al unui terţ, o activitate care se afla în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurentă lunare pe care angajatorul se obliga să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.

Clauza de neconcurentă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurentă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenta, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.

Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.
Clauza de neconcurenţă îşi poate produce efectele pentru o perioadă de maximum 2 ani de la data încetării contractului individual de muncă.
În cazul nerespectării, cu vinovăţie, a clauzei de neconcurenţă salariatul poate fi obligat la restituirea indemnizaţiei şi, după caz, la daune-interese corespunzătoare prejudiciului pe care l-a produs angajatorului.

Clauza de neconcurenta nu este considerata o clauza esentiala a c.i.m. , in principiu, actele aditionale care cuprind astfel de clauze nu se depun la ITM.
1. Observ ca "Nelia2583" vorbeste despre un act aditional privind clauza de fidelitate (care nu este prevazuta in Codul muncii) ca parte integranta a clauzei de neconcurenta (?!).
2. Clauza de neconcurenta isi produce efectul pentru o perioada de maximum 2 ani de la incetarea CIM (art. 22(1) din Codul muncii). Si asta daca fostului salariat i se acorda o indemnizatie de minim 50% din media veniturilor salariatului din ultimele 6 luni inainte de incetarea CIM (deci nu isi produce efectul in timpul executarii CIM).
3. Prima lunara acordata salariatului era pentru fidelitate, nu pentru neconcurenta.
4. Clauza din actul aditional referitoare la interzicerea incetarii CIM din initiativa salariatului este, asadar, ilegala ca si titlul actului aditional: Clauza de fidelitate - parte integranta si esentiala din clauza de neconcurenta".
5. Pentru perioada lucrata a primit prima de loialitate iar pentru neconcurenta trebuie sa primeasca o indemnizatie care nu este cuprinsa (?!) in actul aditional.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane