Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Club Sportiv cu autofinantare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Club Sportiv cu autofinantare

suntem un club sportiv cu multiple activitati sportive dar fara scop lucrativ. Situatia fiind din ce in ce mai grea ne-am adresat primariei care ne-a oferit o sala de sport pe care sa o reabilitam si apoi sa obtinem prin intermediul ei (inchirieri, nunti, discoteci) fondurile necesare contuinuarii activitatii sportive. Nu cunoastem modul prin care putem incasa acesti bani care vor fi folositi doar la plata salariatilor siactivitatilor specifice clubului. Trebuie facuta alta societate sau cum putem functiona, va reamintesc ca suntem non profit.
Va multumesc
Puteti desfasura activitati colaterale, pentru sustinerea activitatii care constituie obiectul de activitate al organizatiei non-profit (pentru obtinerea veniturilor necesare) .
Veti incheia cu Primaria un contract de concesiune si apoi va veti ocupa de administrarea salii.
Asociatiile, fundatiile si federatiile pot infiinta societati comerciale. Dividendele obtinute de asociatii, fundatii si federatii din activitatile acestor societati comerciale, daca nu se reinvestesc in aceleasi societati comerciale, se folosesc in mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociatiei, fundatiei sau federatiei.

OG nr.26/2000, art. 46. - (1) Veniturile asociatiilor sau federatiilor provin din:
d) venituri realizate din activitati economice directe;