Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scoala generala - model acord parinte pentru o excursie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scoala generala - model acord parinte pentru o excursie

In ,,saptamana altfel" a fiului meu, elev in clasa a IIIa- in Iasi, este programata o excursie de o zi in care il insotesc si eu. Am achitat excursia si mi s-a trimis doua pagini , asa zis ,,acordul pentru parinte/ tutorelui legal" in alb sa-l semnaz, care are multe puncte ,, interesante". Pacat ca nu pot sa-l atasez pentru al citi si voi.

un contract trebuie sa contina urmatoarele : scopul contractului, obligatia partilor, drepturile partilor( scoala/ parinti); durata contractului;clauze finale si in cate exemplare se incheie contractul. Mai mult scoala este absolvita de toate si doar copiii sunt vinovati..... copii care trebuie sa inteleaga contractul lor si sa semneze o declaratie. Am inteles ca modelul circula pe site invatamantului- www. didactic .ro. Are cineva un model de contract pe care sa il prezint la scoala?
Aveti aici intregul ordin 3060/2014, in care gasiti si acordul parintelui, in formular tipizat: [ link extern ]

Poate va revizuiti atitudinea fata de scoala dupa ce cititi!