Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua,
am si eu o intrebare.
Am lucrat la o firma pana in data de 7 martie anul acesta. Mi s-au dat toate actele de intrare in somaj, pt ca lucrasem la ei 7 ani,insa eu am cautat de munca si nu mi-am bagat somajul.Am gasit un loc cat de cat potrivit, asa am crezut, pe data de 19 martie. Mi s-a facut contract de munca, a fost inscrie in REVISAL, insa eu nu m-am mai dus la serv din data de 25, pt ca nu m-am putut acomoda. Apoi, am fost la agentia de unde apartin, sa-mi introduc dosarul de somaj, dar mi s-a spus ca-mi mai trebuie niste acte de la acesti ultimi angajatori. Adica,decizia de incetare, adeverinta de vechime, anexa 26 si inca o adeverinta ca am fost in perioada de proba si nu m-am acomodat, sau ceva de genul.......Mi s-au eliberat actele, mai putin anexa 26, spunand ca aceasta este mai greu sa mi-o elibereze.
Deja sunt disperata, ca loc de munca nu mai am, am facut doua drumuri Bucuresti provincie, unde am adresa de buletin......si dosarul tot nu l-am bagat, si nici nu stiu ce sa fac, daca acesti ultimi angajatori nu-mi dau documentele toate.
Cum sa procedez, ca pt o saptamana de proba in alta parte, nu mai mi se accepta somajul, dupa atatia ani de munca lucrati.....
Nu stiu ce sa fac, ce documente imi sunt necesare......pt ca unii imi spun ceva, altii altceva....
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc
Acum stie!