Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cale de atac cu prilejul arestului preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cale de atac cu prilejul arestului preventiv

Care este calea de atac la care se poate recurge in cazul masurii arestului preventiv luat in faza urmaririi penale? Se poate formula o contestatie in termen de 48 de ore? Dar in cursul judecatii care este calea de atac impotriva acestei masuri?
Art. 204*)NCPP - Calea de atac împotriva încheierilor prin care se dispune asupra
măsurilor preventive în cursul urmăririi penale

(1) Împotriva încheierilor prin care judecătorul de drepturi şi libertăţi dispune asupra
măsurilor preventive, inculpatul şi procurorul pot formula contestaţie, în termen de 48 de
ore de la pronunţare sau, după caz, de la comunicare
. Contestaţia se depune la
judecătorul de drepturi şi libertăţi care a pronunţat încheierea atacată şi se înaintează,
împreună cu dosarul cauzei, judecătorului de drepturi şi libertăţi de la instanţa ierarhic
superioară, în termen de 48 de ore de la înregistrare.
(2) Contestaţiile împotriva încheierilor prin care judecătorul de drepturi şi libertăţi de la
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie dispune asupra măsurilor preventive se soluţionează
de un complet compus din judecători de drepturi şi libertăţi de la Înalta Curte de Casaţie
şi Justiţie, dispoziţiile prezentului articol aplicându-se în mod corespunzător.
(3) Contestaţia formulată împotriva încheierii prin care s-a dispus luarea sau prelungirea
unei măsuri preventive ori prin care s-a constatat încetarea de drept a acesteia nu este
suspensivă de executare.
(4) Contestaţia formulată de inculpat se soluţionează în termen de 5 zile de la înregistrare.
(5) Contestaţia formulată de procuror împotriva încheierii prin care s-a dispus respingerea
propunerii de prelungire a arestării preventive, revocarea unei măsuri preventive sau
înlocuirea unei măsuri preventive cu o altă măsură preventivă se soluţionează înainte de
expirarea duratei măsurii preventive dispuse anterior.
(6) În vederea soluţionării contestaţiei, inculpatul se citează.

Art. 206*) NCPP - Calea de atac împotriva încheierilor prin care se dispune asupra
măsurilor preventive în cursul judecăţii

(1) Împotriva încheierilor prin care instanţa dispune asupra măsurilor preventive
inculpatul şi procurorul pot formula contestaţie, în termen de 48 de ore de la pronunţare sau, după caz, de la comunicare. Contestaţia se depune la instanţa care a pronunţat încheierea atacată şi se înaintează, împreună cu dosarul cauzei, instanţei ierarhic
superioare, în termen de 48 de ore de la înregistrare.
(2) Încheierile prin care Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie dispune asupra măsurilor
preventive pot fi contestate la completul competent de la Înalta Curte de Casaţie şi
Justiţie.
(3) Contestaţia se soluţionează în şedinţă publică, cu participarea procurorului şi cu
citarea inculpatului.
(4) Contestaţia formulată împotriva încheierii prin care s-a dispus luarea sau menţinerea
unei măsuri preventive ori prin care s-a constatat încetarea de drept a acesteia nu este
suspensivă de executare.
(5) Contestaţia formulată de inculpat se soluţionează în termen de 5 zile de la înregistrare.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator