Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnã dupã concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnã dupã concediu medical

Bună ziua . Vă prezint următorul caz . Un salariat a fost în concediu medical de la sfârșitul lunii mai 2013 până la 1 aprilie 2014 fiind diagnosticat cu TBC . Pentru anul 2013 nu a beneficiat de concediu de odihnă . La revenirea din concediul de boală a solicitat acordarea concediului de odihnă pentru anul 2013 . Întrebare : i se cuvin zile de concediu pentru tot anul sau numai pentru perioada lucrată respectiv 5 luni ? . Vă mulțumesc .
C.O. pentru perioada efectiv lucrata
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Pentru a beneficia de avantajele acestei hotarari va trebui sa actionati in judecata pe angajator.

Daca se doreste a se respecta acea Directiva si Hotarare a CEJ , angajatorul poate prevede in Reg.Intern o astfel de prevedere ... intr-adevar, nici Directiva si nici hotararea nu stabileste durata concediului medical care nu afecteaza CO.

Detalii gasiti si aici
[ link extern ]

In speta, avand in vedere cele mai sus mentionate, pentru anul 2013 are dreptul la CO integral.