Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligativitatea stampilei de primire pe facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligativitatea stampilei de primire pe facturi

buna ziua! lucrez sofer la o firma de distributie produse panificatie si mi se cere stampila cumparatorului pe facturi. eu livrez de obicei in sate si nu au toate magazinele stampile. mentionez ca marfa mi se plateste pe loc. cat de obligatoie e stampila de primire?
stampila nu este obligatorie, ca reglementare legala.Dar compania dvs., cred ca vrea sa se asigure ca marfa este livrata si confirmata de primire, acolo unde trebuie sa ajunga.
stampila de primire nu este obligatorie incepand cu 01.01.2007. dar dat fiind faptul ca traim in Romania si foarte multi sunt cei care "trag tepe", se merge in continuare pe semnarea si stampilarea pe factura de primire. probabil vi s-a cerut sa se stampileze facturile pentru a se asigura ca se realizeaza plata. acest lucru se intampla la plata prin op sau alte metode (cec, bo). dar dat fiind faptul ca dvs faceti incasarea pe loc, inseamna ca emiteti o chitanta sau un bon fiscal, ar trebui sa le fie de ajuns celor de la contabilitatea societatii dvs, aveti dovada furnizarii produselor prin incasarea banilor si emiterea acelor acte de incasare.
sper sa va fie de folos raspunsul