Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu de baza consilier asistent
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu de baza consilier asistent

Buna ziua,

Sunt incadrata la stat, subordine primarie municipiu, consilier asistent, cl 39, studii superioare, vechime 2 (de la 5-10 ani), din IANUARIE 2013. Salariul de baza este 900 lei. Conform legii 284/2010, salariul meu ar trebui sa fie mai mare. De la resurse umane mi s-a comunicat ca nu se iau in calcul coeficientii din Lg 284/2010, ramanand referinta pentru salariu OUG 6/2007. Mentionez ca aceasta ordonanta a fost abrogata prin Legea 330/2009, iar la randul ei, Lg 330/2009 a fost abrogata de legea 284/2010. Reiterez ca am fost angajata in IANUARIE 2013. Va rog sa ma ajutati cu un sfat avizat, si anume, daca salariul meu de baza este corect, respectiv 900 lei. Mentionez faptul ca in dispozitia de numire in functie este trecut cadrul legal, respectiv Legea 284/2010 si nici o alta lege/ordonanta anterioara acestui an.
Va multumesc
Da, se pare ca aveti dreptate.
Ar trebui sa faceti o cerere, in dublu exemplar, inregistrata la Registratura institutiei unde lucrati, pastrand un exemplar, prin care sa cereti exemplificarea d.p.d.v. legal a incadrarii si cuantumul pecuniar la care aveti dreptul.
Daca raspunsul nu va multumeste atunci mergeti la instanta si cereti o hotarare pentru obligarea respectarii legislatiei in vigoare si primirea drepturilor cuvenite.
Daca raspunsul este favorabil si se precizeaza un cuantum mai mare al salariului atunci faceti o alta cerere, in aceleasi conditii ca si prima data (prin Registratura pastrand un exemplar original cu nr. de inregistrare) catre DIRECTOR H.R., la care atasati si o copie de pe raspunsul in care se precizeaza cuantumul salarial mai mare decat cel actual, cerand indreptarea situatiei si primirea retroactiva a diferentei dreptului neacordat.
Succes !
Va multumesc pentru sfat.
Sunt incadrata la stat, subordine primarie municipiu, consilier asistent, cl 39, studii superioare, vechime 2 (de la 5-10 ani), din IANUARIE 2013. Salariul de baza este 900 lei.

Incadrarea pentru inspector I asistent 3 dintr-o primarie este stabilita prin grila din aparatul propriu de specialitate al primarilor şi al instituţiilor din subordinea consiliilor judeţene sau consiliilor locale prevazuta in O.G. nr. 6/2007, adica 747 de lei.
La gradatia 2 (5-10 ani vechime in munca) vi se cuvine un spor de vechime de 10% = 747x10% = 75
Salariu de baza = 747+75 = 822
Cum spuneti ca aveti un salariu de baza de 900 de lei, banuiesc ca mai aveti inca vreun spor inclus in salariul de baza (poate vreun spor pt. conditii de munca de 10%), pt ca altfel salariul dvs. este gresit in sensul ca e prea mare, adica ar trebui sa aveti salariul minim pe economie - cel de 850 de lei si nicidecum 900 de lei.

Conform legii 284/2010, salariul meu ar trebui sa fie mai mare.
Coeficientii legii nr. 284/2010 nu se aplica de 4 ani, doar in acest an se vor aplica pt. primari nu si pt. muritorii de rand care lucreaza in administratie si nu aduc voturi ca si acestia....

De la resurse umane mi s-a comunicat ca nu se iau in calcul coeficientii din Lg 284/2010, ramanand referinta pentru salariu OUG 6/2007.
Corect

Mentionez ca aceasta ordonanta a fost abrogata prin Legea 330/2009, iar la randul ei, Lg 330/2009 a fost abrogata de legea 284/2010.
Da, numai ca pe parcursul ultimilor 5 ani s-au tot dat ordonante de urgenta care stabileau faptul ca celor noi angajati in sistem li se vor acorda salariii potrivit drepturilor salariale ale salariatilor aflati in plata/fosta treapta de salarizare 3, de pe grilele de pe O.G. nr. 6/2007

Reiterez ca am fost angajata in IANUARIE 2013. Va rog sa ma ajutati cu un sfat avizat, si anume, daca salariul meu de baza este corect, respectiv 900 lei. Mentionez faptul ca in dispozitia de numire in functie este trecut cadrul legal, respectiv Legea 284/2010 si nici o alta lege/ordonanta anterioara acestui an.
Apropos de cadrul legislativ, in ianuarie 2013 era aplicabila OUG nr. 84 din 12 decembrie 2012 privind stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar în anul 2013, prorogarea unor termene din acte normative, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare:
ART. 2
Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 19/2012, aprobată cu modificări prin Legea nr. 182/2012, şi ale art. 1 alin. (4) şi (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) şi (2), bart. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) şi art. 13 ale art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar, precum şi pentru instituirea altor măsuri financiare în domeniul bugetar, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 283/2011, se aplică în mod corespunzător şi în anul 2013.

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 80 din 8 septembrie 2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar, precum şi pentru instituirea altor măsuri financiare în domeniul bugetar
ART. II
Art. 2
În anul 2012, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat.
Art. 13 (2) În cazul funcţionarilor publici nou-încadraţi sau promovaţi, nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare este cel corespunzător treptei 3 de salarizare utilizate în anul 2010.

Daca sunteti angajata intr-o primarie, incadrarea de la asistent 3 - 747 lei+ vechimea in munca de 10% - 75 lei ar da mai putin decat salariul de 900 de lei pe care spuneti ca il aveti. Sfatul "avizat" ar fi sa intrebati care este salariul de incadrare ce v-a fost stabilit si din ce se compune salariul de baza de 900, pt. ca daca nu mai aveti niciun spor in afara de cel de vechime, cred ca vi s-a acordat un salariu prea mare si va trebui sa restituiti diferenta.