Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Defaimare de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Defaimare de catre angajator

Buna ziua,

Am fost concediata cu suspendarea postului, mi s-a dat preaviz legal pe care nu l-am respectat , am anuntat ca plec , mi s-a desfacut contractul de munca cu art 55 lit b si mi s-a inmanat decizia.

Dupa o saptamana am aflat ca angajatorul spune tuturor ca am furat , ceea ce afecteaza grav imaginea mea, acest lucru fiind total fals.
Precizez ca am fost platita la negru, valoarea ctr de munca era mult mai mica decat ceea ce primeam .

Ce pot face pentru a opri aceste minciuni ?

Va rog un sfat !

Multumesc !
1. Art.55 lit.b C.mun. este temeiul de drept al incetarii c.i.m. cu acordul partilor si nu este vorba despre o concediere.

2. Potrivit art. 72 din Codul civil, orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale. Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75 C.civ.

Art. 73 C.civ. prevede că orice persoană are dreptul la propria imagine.În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a infaţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile.

Potrivit art.30 alin.6 din Constituţia României, libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.

Pentru repararea prejudiciului de imagine promovati o actiune in instanta prin care solicitati plata sumei de ....lei daune morale, reprezentand prejudiciul de imagine produs prin afirmaţii calomnioase, defăimătoare privind reputaţia şi probitatea dvs .profesională.
in concluzie nu pot face nimic ....avand in vedere libertatea de exprimare?

Dar in momentul in care faci acuzatii ar trebui sa le probezi cu ceva, sau nu ?
V-am spus ce puteti face : Pentru repararea prejudiciului de imagine promovati o actiune in instanta prin care solicitati plata sumei de ......lei daune morale, reprezentand prejudiciul de imagine produs prin afirmaţii calomnioase, defăimătoare privind reputaţia şi probitatea dvs., profesională.

sau

apelati la mediere.