Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Continuitate ,,dari\\" ( contributii ) la stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Continuitate ,,dari" ( contributii ) la stat

Hristos a Inviat.
Am fost angajat,restructurat,a urmat o pauza de 2 ani.
M-am angajat.
Unde pot plati ,,contributiile pentru cei 2 ani ???.
__O adresa,un nr. de telefon ???. ___

Multumesc anticipat. Cu stima: Ionel Manea
La ITM.
birouavocat a scris:
La ITM.

Cred ca glumiti cu ITM-ul ... buna gluma !!
Pentru contributia la sanatate trebuie sa va adresati Casei de Asigurari de Sanatate ca sa va calculeze cat aveti de plata (pe luna 5,5% <contributia salariatului>din salariul minim pe economie), inclusiv majorari si penalitati, iar plata se va face la Administratia Judeteana a Finantelor Publice unde aveti domiciliul fiscal. Din 01.07.2012 atat platile ptr sanatate, cat si cele pentru pensie se efectueaza la A.J.F.P. Pentru pensie, pana in 30.06.2012 se semna un contract la Casa de Pensii in baza caruia va asigurati la nivelul unui venit stabilit de dvs (minim salariu mediu pe economie) si se plateau atat contributia angajatorului, cat se cea a salariatului (20,8%+10,5%). Acum exista un formular 600 care se depune la finante si in baza caruia vi se calculeaza trimestrial contributia.
Scurt si cuprinzator...!!! Multumesc