Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia inscrisa de angajator in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia inscrisa de angajator in cartea de munca

Buna ziua!
Va rog sa imi spunet si mie:
- sunt economist (diploma licenta studii superioare)
- si am lucrat la o societate comerciala iar in cartea de munca angajatorul a inscris "director general" ,
- acum vreau sa particip la un concurs unde imi cere vechime in munca ca si economist,
- functia inscrisa de angajator "director general", este considerata ca si "economist"? (desi sunt economist, in cartea mea de munca - deschisa de 17 ani, nu este inscrisa functia de executie ci cea de conducere)
Consider ca in conformitate cu CAEN - Iin cartea de munca se trece activitatea dsfasurata conform fisei postului -
Pentru economisti trebuie sa fie inscris in cartea de munca una din ocupatii :
2631 ECONOMISTI
263101 CONSILIER/EXPERT/INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN MANAGEMENT
263102 CONSILIER/EXPERT/INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN ECONOMIE GENERALA
263103 CONSILIER/EXPERT/INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN ECONOMIA MEDIULUI
263104 CONSILIER/EXPERT/INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN COMERT SI MARKETING
263105 CONSILIER/EXPERT/ INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN RELATII ECONOMICE INTERNATIONALE
263106 CONSILIER/EXPERT/INSPECTOR/REFERENT/ECONOMIST IN GESTIUNEA ECONOMICA
263107 CONSULTANT IN MANAGEMENT
263108 TEHNICIAN ECONOMIST
263109 INGINER ECONOMIST
263110 INSPECTOR DE CONCURENTA
263111 ADMINISTRATOR FINANCIAR (PATRIMONIU) (STUDII SUPERIOARE)
263112 CERCETATOR ECONOMIST IN MANAGEMENT
263113 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN MANAGEMENT
263114 CERCETATOR ECONOMIST IN ECONOMIA MEDIULUI
263115 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN ECONOMIA MEDIULUI
263116 CERCETATOR ECONOMIST IN ECONOMIA GENERALA
263117 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN ECONOMIA GENERALA
263118 CERCETATOR ECONOMIST IN ECONOMIE AGROALIMENTARA
263119 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN ECONOMIE AGROALIMENTARA
263120 CERCETATOR ECONOMIST IN MARKETING
263121 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN MARKETING
263122 CERCETATOR ECONOMIST IN RELATII ECONOMICE INTERNATIONALE
263123 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN RELATII ECONOMICE INTERNATIONALE
263124 CERCETATOR ECONOMIST IN GESTIUNEA ECONOMICA
263125 ASISTENT DE CERCETARE ECONOMIST IN GESTIUNEA ECONOMICA
263126 SECRETAR ECONOMIC (STUDII SUPERIOARE)
sau:
244102-economist in agricultura
244101-economist in industrie.
Dumneavoastra avand functia de diractor general cu urmatoarele :
Directorul general al unei societati comerciale planifica, organizeaza, conduce activitatea, reprezinta firma in relatia cu tertii si apreciaza rezultatele organizatiei in limitele stabilite de consiliul de administratie. In cazul microintreprinderilor sau firmelor mici si mijlocii directorul general poate fi si administrator desemnat de Adunarea Generala a Actionarilor / Asociatilor.
De aici se trage concluzia ca nu pra s-a lucrat ca economist.
In calitatea pe care o aveti , daca aveti nevoie de un economist, a-ti angaja un asemena economist care sa contina dosarul dumneavoastra?
Incercati, nu va interzice nimeni, depuneti dosarul.
VA DORESC SUCCES.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
Este vorba despre C.O.R si nu CAEN.

Postul de director general nu poate fi asimilat cu cel de economist.