Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte copil minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte copil minor

Buna ziua!
Am o intrebare: Se poate ca tatal copilului, roman, plecat in Uk sa mearga la Consulatul Roman si sa faca in acceasi zi procura pentru a ma imputernicii pe mine, mama copilului, sa depun actele pentru pasaportul minorului si ridicarea pasaportului. Si tot atunci declaratia de a calatorii eu cu copilul in afara Romaniei.
De ce intreb...La datele personale ale copilului in declaratie se pot folosi seria si numarul certificatului de nastere????...Ca sa nu faca 2 drumuri la Consulat, un drum ptr procura apoi cand va fi gata pasaportul minorului inca un drum ptr declaratie. Nu de alta, dar e mai complicat din cauza timpului dar si din cauza ca nu este in Londra. Din ce am citit cu aceste hartii facute la Consulat nu mai este nevoie de alte semnaturi in tara sa fac eu ptr a le putea folosi.
Am citit ca in declatie se trece statul. Apropo, se poate trece tarile UE, nu doar o anumita tara???? Perioada poate fi si de 1 an???? Nu se stie in momentul de fata data plecarii si nici perioada cat vom sta acolo.
Multumesc frumos!
O seara buna!
Viviana_C, utilizator
Puteti. Pt copil e de ajuns numele si cnp-ul pt identificare , apoi ca va calatori cu dvs ca mama.. numele, sunt destule elemente de identificare, pana la urma nu seria si nr pasaportului sunt importante.
In declaratie .. va fi de acord sa calatoriti in tarile - insirati pe alea unde credeti ca va veti duce , nu in toate directiile, in perioada 06.2014-0.6.2015. un an.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos!