Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN 7990 agentii de turism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN 7990 agentii de turism

Buna ziua,

As dori sa imi infintez o societate comerciala, iar ca domeniul de activitate va fi codul CAEN 7990 - Alte servicii de rezervare si asistenta turistica.
As dori sa aflu daca functionand cu acest cod CAEN este nevoie sa inchei o polita de insolvabilitate ca si pentru agentiile de turism?

Va multumesc!
Nu este nevoie sa incheiati o polita de insolvabilitate . Aceasta se incheie numai pentru agentiile de turism detailiste si pentru agentiile de turism touroperatoare .
freeelis a scris:

Nu este nevoie sa incheiati o polita de insolvabilitate . Aceasta se incheie numai pentru agentiile de turism detailiste si pentru agentiile de turism touroperatoare .

Multumesc frumos pentru raspuns.

Am pus aceasta intrebare deoarece, inainte de a posta aici, am sunat la ANT (Autoritatea Nationala in Turism) si am vorbit cu o doamna care mi-a spus ca in momentul cand fac rezervari automat it trebuie asigurare de insolvabilitate la fel ca si pentru agentiile de turism.
Sunt convins ca daca mai sun inca odata si vorbesc cu altcineva imi va da alt raspuns.

Eu am vazut clar ca acest cod CAEN exclude activitatile agentiilor de turism.

Weekend placut!