Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deciziile ICCj efecte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deciziile ICCj efecte

Buna ziua, intrebarea mea este in felul urmator:
Daca deciziile date de ICCj recurs in interesul legii sunt obligatorii? Si daca sunt atunci au efect retroactiv?
Speta ar fii art 456 Vechiul cod de procedura civila (art.460 NCPC) termenul de 3 luni pentru validarea de poprire este termen imperativ sau prohibitic. ICCJ spune ca este imperativ prin decizia 7/2013 , (mai) dar in cazul in care eu am solicitat inaintea acestei date validarea de poprire (depasind termenul de 3 lunik conf art CPC) atunci ??????
Dezlegarea dată problemelor de drept judecate prin RIL este obligatorie pentru instanţe de la data publicării deciziei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Multumesc .