Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare autoturism

BUNA DIMINEATA, vreau sa vand o masina fratelui meu, fac contract de vanzare cumparare si o radiez din circulatie. El nu vrea sa o inmatriculeze ci sa op vanda la alta persoana. Intrebarea me este: poate vinde masina in cazul de fata? respectiv el este proprietar in baza contractului de vanzare cu mine dar cartea si talonul masinii sun tot pe numele meu?
Nu se poate, deoarece vanzatorul la momentul tranzactionarii auto are obligatia sa completeze pe talon vandaut la data domnului X
Nu se poate ca fratele sa fie proprietar in baza contractului de vanzare dar actele sa fie pe numele dv
Puteti incheia procura sau contract de comodat
multumesc frumos