Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Dupã o operatie de DSV (defect septo ventricular) ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Dupã o operatie de DSV (defect septo ventricular) efectuatã la 6 luni, poate urma o carierã militarã?

Avem un băieţel de 17 ani şi în urma cu 16 ani a fost diagnosticat cu DSV (defect septo ventricular), copilul a fost operat şi operatia a fost o reuşită, după care copilul a urmat cursurile gimnaziale unde a facut sport fără nici un fel de probleme, şi chiar cu o plăcere deosebită, iar la ultimul control medicii specialişti au spus că este perfect sănătos.
Întrebarea noastră este dacă copilul nostru poate urma o carieră militară, mai exact Institutul de Medicina Militara. Vă multumesc anticipat.
Eu va recomand sa mergeti la ei sa intrebati direct. Aici nu o sa va spuna nimeni exact, decat daca e cineva care lucreaza acolo si este si din comisia examenului medical. (sanse foarte mici).
Daca mergeti acolo ei au un caiet cu toate operatiile admise/respinse care se schimba de la an la an. Asta am patit si eu acum 3 ani, am vrut sa dau la Academia de Politie, operatia cu un an inainte era admisa, dupa un an decat 2-3 mai erau... (cele minore: operatia de apendicita s.a.)
CryTeK, utilizator