Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mesaje pirat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mesaje pirat

As dori sa stiu daca in situatia in care primesc e-mailuri si faxuri cu materiale ofensatoare si ma decid sa fac plangere penala - sa zicem de maine - pot avea vreo sansa sa fie identificat autorul retroactiv ?
Mentionez ca atat la e-mail cat si la fax nu apare expeditorul.
Organele de cercetare au mijloacele necesare pentru a putea identifica de unde provin mail-urile.
Pentru ca sa existe toate elementele constitutive ale infractiunii de hartuire, trebuie ca aceste comunicari, prin continutul lor, sa va cauzeze si o temere.
Ce fel de mail-uri primiti? Daca primiti acele mail-uri tip spam nu aveti ce face... singurul lucru care-l puteti face este sa nu le accesati si sa le stergeti.
Acele mail-uri spam sunt trimise de un robot, scopul lor fiind de a virusa calculatorul victimei si de a accesa datele personale ale acesteia. (un fel de keylogger)