Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

tocmai am terminat liceul si vreau sa beneficiez de banii pentru somaj. numai ca exista o mica problema. vreau sa plec sa stau cu bunicii, care se afla in alt oras. stiu ca pentru a beneficia de acesti bani trebuie sa semnez lunar. intrebarea mea este: pot semna in orice oras din tara sau pot depune acest dosar in orice oras, indiferent de domiciliul din buletin? va rog...am nevoie de un raspuns urgent:frantic:
Din cate stiu dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de somaj se depune la agentia locala de ocupare a fortei de munca pe raza careia ai domiciliu, iar vizarea personala si lunara a carnetului de somaj este obligatorie la aceeasi agentie de care apartii, oricum informatiile actualizate le poti primi contactandu-i direct.
1. Actele pentru indemnizatia de somaj se depun la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul sau unde aveti resedinta (cu viza de flotant).

2. Viza lunara pe carnetul de somer se pune la Agentia de Somaj unde sunteti inregistrata.