Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovãri profesionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovãri profesionale

Buna ziua! Sunt absolventa de studii superioare , am absolvit in anul 2008 fac.de adm.publica din cadrul unei universitati particulare curs ID.Mentionez ca sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata intr-o instituţie publica, personal contractual cu o vechime in munca de 25 ani.Dupa absolvirea facultatăţii mi s-a transformat postul, lucru care mi-a asigurat o majorare a salariului de 20%, cf OG nr.8/2008.As dori sa va intreb in condiţiile noii legislaţii cum pot avansa, in prezent fiind inspector de specialitate gr.prof.II?
Felicitaripentru absolvirea facultatii de administratie publica!:rolleyes: Dar nu pot sa nu ma intreb daca absolvind aceasta facultate nu ar trebui chiar dvs sa fiti cea mai in masura sa stiti raspunsul la intrebare!
Va multumesc pt felicitari! Dar eu nu am intrebat ca sa imi raspundeti tot cu o intrebare! Doresc o clarificare pt ca seful meu ierarhic nu vede posibila o promovare tinand cont ca lucrez in aceeasi specialitate de 16 ani si in prezent urmez un master de managementul resurselor umane.Asa ca va rog daca ma puteti lamuri bine daca nu , va multumesc oricum.De alte intrebari nu am nevoie, pt ca oricum multe mi le pun si eu si asta consider ca este rolul dv de a lamuri diverse situatii nu de a rspunde tot prin intrebari.
Multumesc
Va multumesc pt felicitari! Dar eu nu am intrebat ca sa imi raspundeti tot cu o intrebare! Doresc o clarificare pt ca seful meu ierarhic nu vede posibila o promovare tinand cont ca lucrez in aceeasi specialitate de 16 ani si in prezent urmez un master de managementul resurselor umane.Asa ca va rog daca ma puteti lamuri bine daca nu , va multumesc oricum.De alte intrebari nu am nevoie, pt ca oricum multe mi le pun si eu si asta consider ca este rolul dv de a lamuri diverse situatii nu de a rspunde tot prin intrebari.
Multumesc
HG 775/1998, modificata si completata prin HG 157/1999 prevede metodologia de de aplicare a criteriilor de stabilire a salariilor de baza intre limite şi a normelor de evaluare a performantelor profesionale individuale pentru personalul angajat in structurile administratiei publice locale şi in serviciile publice din subordinea acestora. Teoria este multa si stufoasa, practica sta cam asa: in fiecare an, se face evaluarea performantelor profesionale pentru anul anterior. In functie de punctajul obtinut, sunt 3 posibilitati: fie sunteti propusa pentru avansare, fie ramaneti pe postul pe care il ocupati, fie sunteti retrogradata intr-un grad profesional inferior. In conditiile in care indepliniti punctajul pentru promovare, trebuie sa existe un post vacant pe care sa puteti promova. Vedeti si OG 10/2008 - aplicabila personalului contractual.